M3 Black Oxide Hex Head Screws Pack of 1000
Description and Technical Specifications
Metric Black Oxide Hex Head Screws
Mild Steel
Black Oxide Gr.4.4
Thread Pitch: 0.5mm
Length Range: 6mm to 35mm
Standard: DIN 933
Technical Specification
| Fastener Type | Screw |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Hex Head |
| Drive type | N.A. |
| Material | MS |
| Finish Grade | Black Oxide Gr.4.4 |
| Head Diameter | 5.5mm |
| Head Height | 2.12mm |
| Length Range | 6mm to 35mm |
| Threads Pitch | 0.5mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 933 |
Tolerance as per standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days