1/4" Black Oxide Hex Head Screws Pack of 1000
Description and Technical Specifications
Inch HT Black Oxide Hex Head Screws
Black Oxide Gr.8.8 Alloy Steel
Thread Per Inch: 20
Length Range: 1/2" to 3"
Standard: BS 1083
Technical Specification
| Fastener Type | Screw |
| System of Measurement | Inch |
| Head Type | Hex Head |
| Drive type | N.A. |
| Material | Alloy Steel |
| Finish Grade | Black Oxide Gr.8.8 |
| Head Diameter | 0.445" |
| Head Height | 0.176" |
| Length Range | 1/2" to 3" |
| Thread Per Inch | 20 |
| Full Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | BS 1083 |
Tolerance as per standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days