M12 Black Oxide CSK Socket Screws (EBRO)
Description and Technical Specifications
Metric Black Oxide CSK Socket Screws
Black oxide Class 8.8 Alloy Steel
Drive Type: Socket Hex Key 5mm
Thread Pitch: 1.75mm
Length Range: 20mm to 100mm
Standard: DIN 7991
Technical Specification
| Fastener Type | Screw |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | CSK Head |
| Drive type | Socket Hex Key 5mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish Grade | Black Oxide |
| Head Diameter | 24mm |
| Head Height | 6.5mm |
| Length Range | 20mm to 100mm |
| Thread Pitch | 1.75mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 7991 |
Tolerance as per standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days