M12 Black Oxide Cup Point Grub Screws Pack of 100
Description and Technical Specifications
Metric Black Oxide HT Cup Point Grub Screws
Black Oxide alloy Steel
Drive Type: Socket Hex Key 6mm
Length Range: 10mm to 50mm
Thread Pitch: 1.75mm
Standard: DIN 916
Technical Specification
| Fastner Type | Screws |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | N.A. |
| Drive Type | Socket Hex Key 6mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish / Grade | Black Oxide |
| Head Diameter | N.A. |
| Head Height | N.A. |
| Length Range | 10mm to 50mm |
| Threads Pitch | 1.75mm |
| Full Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 916 |
Tolerance as per Standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within State of Gujarat, order value less than Rs 500, delivery charges will be applicable. While, orders of Rs 500 or above are delivered free.
For Rest of India, order value less than Rs. 2,000, delivery charges will be applicable. While, orders of Rs. 2,000 or above are delivered free.
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days