M20 Black Oxide Hex Head Screws Partly Threaded Pack of 10
Description and Technical Specifications
Metric HT Black Oxide Hex Head Screws
Partly Threaded
Black Oxide Gr.8.8 Alloy Steel
Thread Pitch: 2.5mm
Length Range: 30mm to 80mm
Standard: DIN 931
Technical Specification
| Fastener Type | Screw |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Hex Head |
| Drive type | N.A. |
| Material | Alloy Steel |
| Finish Grade | Black Oxide Gr.8.8 |
| Head Diameter | 30mm |
| Head Height | 12.7mm |
| Length Range | 30mm to 80mm |
| Thread Pitch | 2.5mm |
| Fully Threaded | No |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 931 |
Tolerance as per standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days