M24 Black Oxide Socket Head Screws Fully Threaded (45mm - 60mm) (CAPARO) Pack of 10
Description and Technical Specifications
Metric Black Oxide HT Socket Head Screw (CAPARO)
( Socket Head Screws / Allen Cap Screws / Socket Cap Screws )
( High Tensile / HT )
Fully Threaded
Black Oxide Gr. 12.9 Alloy Steel
Drive Type: Socket Hex, Key 19mm
Length Range: 45mm to 60mm
Thread Pitch: 3mm
Standard: DIN 912
Technical Specification
| Fastener Type | Screws |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Socket Head |
| Drive Type | Socket Hex Key 19mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish / Grade | Black Oxide Gr.12.9 |
| Head Diameter | 36mm |
| Head Height | 24mm |
| Length Range | 45mm to 60mm |
| Thread Pitch | 3mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 912 |
Tolerance as per Standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days