M27 Zinc Plated Socket Head Screws Pack of 10
Description and Technical Specifications
Metric Zinc Plated Socket Head Screw
Fully Threaded
( Socket Head Screws / Allen Cap Screws / Socket Cap Screws )
( High Tensile / HT )
Zinc Plated Class 8.8 Alloy Steel
Drive Type: Socket Hex
Length Range: 50mm to 300mm
Thread Pitch: 3mm
Standard: DIN 912
Technical Specification
| Fastener Type | Screws |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Socket Head |
| Drive Type | Socket Hex |
| Material | Alloy Steel |
| Finish / Grade | Zinc Plated 8.8 gr |
| Head Diameter | 40.39mm |
| Head Height | 27mm |
| Length Range | 50mm - 300mm |
| Thread Pitch | 3.0mm |
| Full Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 912 |
Tolerance as per Standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days