M10 Zinc Plated Socket Set Grub Screws (CAPARO) ( 20mm - 50mm ) Pack of 200
Description and Technical Specifications
Metric HT Zinc Plated Socket Set Grub Screws (CAPARO)
Alloy Steel
Zinc Plated Gr.8.8
Drive Type: Hex Key 5mm
Length Range: 20mm to 50mm
Thread Pitch: 1.5mm
Standard: DIN 913
Technical Specification
| Fastener Type | Screws |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | N.A. |
| Drive Type | Hex Key 5mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish / Grade | Zinc Plated Gr.8.8 |
| Head Diameter | N.A. |
| Head Height | N.A. |
| Length Range | 20mm to 50mm |
| Thread Pitch | 1.5mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 913 |
Tolerance as per Standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within State of Gujarat, order value less than Rs 500, delivery charges will be applicable. While, orders of Rs 500 or above are delivered free.
For Rest of India, order value less than Rs. 2,000, delivery charges will be applicable. While, orders of Rs. 2,000 or above are delivered free.
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days