M12 202 Stainless Steel CSK Socket Screws Pack of 10
Description and Technical Specifications
Metric 202 Stainless Steel CSK Socket Screws
202 Stainless Steel
Thread Pitch: 1.75mm
Length Range: 20mm to 100mm
Standard: DIN 7991
Technical Specification
| Fastener Type | Screw |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | CSK Socket |
| Drive type | Hex Socket |
| Material | Stainless Steel |
| Finish Grade | SS 202 |
| Head Diameter | 24mm |
| Head Height | 6.5mm |
| Length Range | 20mm to 100mm |
| Threads pitch | 1.75mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 7991 |
Tolerance as per standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within State of Gujarat, order value less than Rs 500, delivery charges will be applicable. While, orders of Rs 500 or above are delivered free.
For Rest of India, order value less than Rs. 2,000, delivery charges will be applicable. While, orders of Rs. 2,000 or above are delivered free.
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days