M14 304 Stainless Steel Hex Head Screws Pack of 10
Description and Technical Specifications
Metric 304 Stainless Steel Hex Head Screw
Fully Threaded
( SS 304 / A2 SS ) ( High Tensile / HT )
304 Stainless Steel
Length Range: 25mm to 100mm
Thread Pitch: 2mm
Standard: DIN 933
Technical Specification
| Fastener Type | Screws |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Hex Head |
| Drive Type | N.A. |
| Material | Stainless Steel |
| Finish / Grade | SS 304 |
| Head Diameter | 22mm |
| Head Height | 8.8mm |
| Length Range | 25mm to 100mm |
| Thread Pitch | 2mm |
| Full Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 933 |
Tolerance as per Standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days