M14 Zinc Plated Hex Head Screws Partially Threaded (80mm - 120mm) (CAPARO) Pack of 25
Description and Technical Specifications
Metric HT Zinc Plated Hex Head Screws (CAPARO)
Partially Threaded
Alloy Steel
Zinc Plated Gr.8.8
Hex Key: 21mm
Thread Pitch: 2mm
Length Range: 80mm to 120mm
Standard: DIN 931
Technical Specification
| Fastener Type | Screw |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Hex Head |
| Drive type | Hex Key 21mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish Grade | Zinc Plated Gr.8.8 |
| Head Diameter | 21mm |
| Head Height | 8.98mm |
| Length Range | 80mm to 120mm |
| Thread Pitch | 2mm |
| Fully Threaded | No |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 931 |
Tolerance as per standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days