M16 Black Oxide Hex Head Screws Fully Threaded (50mm) (CAPARO) Pack of 25
Description and Technical Specifications
Metric HT Black Oxide Hex Head Screws (CAPARO)
Fully Threaded
Black Oxide Gr.8.8 Alloy Steel
Hex Key: 24mm
Thread Pitch: 2mm
Length Range: 50mm
Standard: DIN 933
Technical Specification
| Fastener Type | Screw |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Hex Head |
| Drive type | Hex Key 24mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish Grade | Black Oxide Gr.8.8 |
| Head Diameter | 24mm |
| Head Height | 10.18mm |
| Length Range | 50mm |
| Thread Pitch | 2mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 933 |
Tolerance as per standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days