M16 Zinc Plated Hex Head Screws Fully Threaded (25mm) (CAPARO) Pack of 25
Description and Technical Specifications
Metric HT Zinc Plated Hex Head Screws (CAPARO)
Fully Threaded
Alloy Steel
Zinc Plated Gr.8.8
Hex Key: 24mm
Thread Pitch: 2mm
Length Range: 25mm
Standard: DIN 933
Technical Specification
| Fastener Type | Screw |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Hex Head |
| Drive type | Hex Key 24mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish Grade | Zinc Plated Gr.8.8 |
| Head Diameter | 24mm |
| Head Height | 10.18mm |
| Length Range | 25mm |
| Thread Pitch | 2mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 933 |
Tolerance as per standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within State of Gujarat, order value less than Rs 500, delivery charges will be applicable. While, orders of Rs 500 or above are delivered free.
For Rest of India, order value less than Rs. 2,000, delivery charges will be applicable. While, orders of Rs. 2,000 or above are delivered free.
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days