M16 Zinc Plated Socket Head Screws Pack of 10
Description and Technical Specifications
Metric Zinc Plated Socket Head Screw
Fully Threaded
( Socket Head Screws / Allen Cap Screws / Socket Cap Screws )
( High Tensile / HT )
Alloy Steel
Zinc Plated Gr 8.8
Drive Type: Socket Hex Key 14mm
Length Range: 120mm to 300mm
Thread Pitch: 2mm
Standard: DIN 912
Technical Specification
| Fastener Type | Screws |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Socket Head |
| Drive Type |
Socket Hex Key 14mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish / Grade | Zinc Plated Gr 8.8 |
| Head Diameter | 24mm |
| Head Height | 16mm |
| Length Range | 120mm to 300mm |
| Thread Pitch | 2mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 912 |
Tolerance as per Standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days