M20 316 Stainless Steel Socket Head Screws Pack of 10
Description and Technical Specifications
Metric 316 Stainless Steel Socket Head Screw
316 Stainless Steel
Drive Type: Socket Hex
Thread Pitch: 2.5mm
Length Range:
Standard: DIN 912
Technical Specification
| Fastener Type | Screw |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Socket Head |
| Drive type | Socket Hex |
| Material | Stainless Steel |
| Finish Grade | SS 316 |
| Head Diameter | 30 mm |
| Head Height | 20 mm |
| Length Range | 40mm to 100mm |
| Threads Pitch | 2.5mm |
| Full Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 912 |
Tolerance as per standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days