M20 Black Oxide CSK Socket Screws (TVS) Pack of 10
Description and Technical Specifications
Metric Black Oxide CSK Socket Screws
Black oxide Class 8.8 Alloy Steel
Drive Type: Socket Hex Key 17mm
Thread Pitch: 2.5mm
Length Range: 40mm to 130mm
Standard: DIN 7991
Technical Specification
| Fastener Type | Screw |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | CSK Head |
| Drive type | Socket Hex Key 17mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish Grade | Black Oxide |
| Head Diameter | 36mm |
| Head Height | 8.5mm |
| Length Range | 40mm to 130mm |
| Thread Pitch | 2.5mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 7991 |
Tolerance as per standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within State of Gujarat, order value less than Rs 500, delivery charges will be applicable. While, orders of Rs 500 or above are delivered free.
For Rest of India, order value less than Rs. 2,000, delivery charges will be applicable. While, orders of Rs. 2,000 or above are delivered free.
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days