M20 Black Oxide Socket Head Screws Pack of 10
Description and Technical Specifications
Metric Black Oxide HT Socket Head Screw
Lengths up to 35mm are Fully Threaded
Lengths greater than 35mm are Partially Threaded
( Socket Head Screws / Allen Cap Screws / Socket Cap Screws )
( High Tensile / HT )
Black-oxide Class Alloy Steel
Drive Type: Socket Hex Key 17mm
Length Range: 40mm to 240mm
Thread Pitch: 2.5mm
Standard: DIN 912
Technical Specification
| Fastener Type | Screws |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Socket Head |
| Drive Type | Socket Hex Key 17mm |
| Material | Black Oxide |
| Finish / Grade | Alloy Steel |
| Head Diameter | 30mm |
| Head Height | 20mm |
| Length Range | 40mm to 240mm |
| Thread Pitch | 2.5mm |
| Full Threaded | Up to 35mm |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 912 |
Tolerance as per Standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days