M4 Zinc Plated Pan Head Phillips Screws
Description and Technical Specifications
Metric Zinc Plated Pan Head Phillips Screws
Mild Steel
Zinc Plated Gr.4.4
Fully Threaded
Drive Type: Phillips
Thread Pitch: 0.7mm
Length Range: 6mm to 125mm
Standard: DIN 7985
Technical Specification
| Fastener Type | Screw |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Pan Head |
| Drive type | Phillips |
| Material | MS |
| Finish Grade | Zinc Plated Gr.4.4 |
| Head Diameter | 8mm |
| Head Height | 3.25mm |
| Length Range | 6mm to 125mm |
| Threads Pitch | 0.7mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 7985 |
Tolerance as per standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days