M4 Zinc Plated Socket Head Screws Fully Threaded (5mm - 25mm) (CAPARO) Pack of 200
Description and Technical Specifications
Metric HT Zinc Plated Socket Head Screws (CAPARO)
( Socket Head Screws / Allen Cap Screws / Socket Cap Screws )
( High Tensile / HT )
Fully Threaded
Alloy Steel
Zinc Plated Gr. 12.9
Drive Type: Socket Hex, Key 3mm
Length Range: 5mm to 25mm
Thread Pitch: 0.7mm
Standard: DIN 912
Technical Specification
| Fastener Type | Screws |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Socket Head |
| Drive Type | Socket Hex Key 3mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish / Grade | Zinc Plated Gr.12.9 |
| Head Diameter | 7mm |
| Head Height | 4mm |
| Length Range | 5mm to 25mm |
| Thread Pitch | 0.7mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 912 |
Tolerance as per Standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days