M5 Black Oxide Socket Set Grub Screws Cup Point (TVS) Pack of 200
Description and Technical Specifications
Metric Black Oxide Grub Screws (TVS)
Cup Point
Fully Threaded
Black Oxide Class 12.9 Alloy Steel
Hex Key: 2.5mm
Length Range: 4mm to 16mm
Thread Pitch: 0.8mm
Standard: DIN 916
Technical Specification
| Fastener Type | Screws |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | N.A. |
| Drive Type | Hex Key 2.5mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish / Grade | Black Oxide |
| Head Diameter | N.A. |
| Head Height | N.A. |
| Length Range | 4mm to 16mm |
| Thread Pitch | 0.8mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 916 |
Tolerance as per Standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within State of Gujarat, order value less than Rs 500, delivery charges will be applicable. While, orders of Rs 500 or above are delivered free.
For Rest of India, order value less than Rs. 2,000, delivery charges will be applicable. While, orders of Rs. 2,000 or above are delivered free.
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days