M8 Black Oxide Socket Head Screws (TVS) Fully Threaded Pack of 200
Description and Technical Specifications
Metric Black Oxide Socket Head Screws (TVS)
Fully Threaded
( Socket Head Screws / Allen Cap Screws / Socket Cap Screws )
( High Tensile / HT )
Black oxide Class 8.8 Alloy Steel
Drive Type: Socket Hex Key 6mm
Thread Pitch: 1.25mm
Length Range: 8mm to 40mm
Standard: DIN 912
Technical Specification
| Fastener Type | Screw |
| System of Measurement | Metric |
| Head Type | Socket Head |
| Drive type | Socket Hex Key 6mm |
| Material | Alloy Steel |
| Finish Grade | Black Oxide |
| Head Diameter | 13mm |
| Head Height | 8mm |
| Length Range | 8mm to 40mm |
| Thread Pitch | 1.25mm |
| Fully Threaded | Yes |
| Thread Direction | Right |
| Thread Type | Coarse |
| Standard | DIN 912 |
Tolerance as per standard
Shipping
For BSB (BuySupplies for Business) Customers only:
Within the State of Gujarat, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
For the Rest of India, order value less than Rs.1,000, delivery charges will be applicable. While orders of Rs.1,000 or above are delivered free.
Standard shipping
Estimated delivery time: 7-10 days